Životinje Frano
Ovdje upišite svoj tekst.
Hormonski sustav čovjeka je složen sustav kemijskih tvari koje se nazivaju hormoni, a proizvode se u endokrinim žlijezdama. Hormoni djeluju kao kemijski glasnici i reguliraju različite procese u tijelu, uključujući rast, razvoj, metabolizam, reprodukciju i emocionalno stanje.
Endokrine žlijezde u životinja su slične endokrinim žlijezdama u ljudi. Neke od glavnih endokrinih žlijezda u životinja uključuju hipofizu, štitnjaču, nadbubrežne žlijezde, jajnike (kod ženki) i testise (kod mužjaka). Međutim, vrste životinja mogu imati specifične endokrine žlijezde i hormone koji su prilagođeni njihovim specifičnim potrebama.
Hormoni u životinja imaju različite funkcije i mogu kontrolirati sljedeće:
Rast i razvoj: Hormoni poput somatotropina (rastnog hormona) potiču rast organizma, regulirajući staničnu podjelu, povećanje veličine stanica i razvoj kostiju i mišića
Metabolizam: Hormoni poput inzulina i glukagona reguliraju razinu šećera u krvi, kontrolirajući apsorpciju glukoze iz hrane, njezinu pohranu u obliku glikogena i oslobađanje glukoze u krvotok.
Reprodukcija: Hormoni igraju ključnu ulogu u reproduktivnom sustavu životinja. Primjerice, hormoni poput estrogena i progesterona kod ženki kontroliraju menstrualni ciklus, ovulaciju i pripremu maternice za trudnoću. Kod mužjaka, testosteron je ključni hormon za razvoj muških spolnih karakteristika i funkciju reproduktivnih organa.
Ponašanje: Hormoni također utječu na ponašanje životinja. Na primjer, hormoni poput serotonina, dopamina i kortizola igraju važnu ulogu u regulaciji raspoloženja, stresa, motivacije i agresivnosti.
Prilagodba na okoliš: Životinje mogu proizvoditi hormone kao odgovor na promjene u okolišu. Na primjer, kod životinja koje migriraju, hormoni poput melatonina i kortizola mogu regulirati biološki ritam i prilagoditi se promjenama u svjetlosti i temperaturi.